           Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22GW11M
A22GW11M
Part Number: A22GW11M
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22GW11M
Qty Available:
Description: Switches - 22mm Pushbutton SPST-NO+NC MO RND WT Full-guard actuator
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A22GW11M Available.
Switches - 22mm Pushbutton SPST-NO+NC MO RND WT Full-guard actuator
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mechanical Life 5 Mcycles
Mount Front, Panel
Contact Current Rating 10 mA
Current Rating 10 A
Electrical Life 500 kcycles
Illumination Color White
Illumination Type LED
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 380 V
Min Operating Temperature -20 °C
Orientation Straight
Packaging Bulk
Termination Screw
Throw Configuration DPST, SPST
Voltage Rating (AC) 110 V
Voltage Rating (DC) 24 V