           Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22-TB-10M
A22-TB-10M
Part Number: A22-TB-10M
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Pushbutton Switches > A22-TB-10M
Qty Available:
Description: Switch Push Button N.O. SPST Round Button 10A 440VAC 380VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A22-TB-10M Available.
Switch Push Button N.O. SPST Round Button 10A 440VAC 380VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Mount Front, Panel
Contact Current Rating 10 mA
Current Rating 10 A
Electrical Life 500 kcycles
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 440 V
Max Voltage Rating (DC) 380 V
Min Operating Temperature -20 °C
Packaging Bulk
Switch Function Off-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 110 V
Voltage Rating (DC) 24 V
Depth 30 mm