           Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > A-20GV22-B7-K
A-20GV22-B7-K
Part Number: A-20GV22-B7-K
Manufacturer: Omron
Part Type: Electromechanical > Switches > Snap Action / Limit Switches > A-20GV22-B7-K
Qty Available:
Description: Switch Snap Action SPDT Short Roller Lever Screw 20A 480VAC 250VDC 0.06N Screw Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number A-20GV22-B7-K Available.
Switch Snap Action SPDT Short Roller Lever Screw 20A 480VAC 250VDC 0.06N Screw Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 125
Mechanical Life 1 Mcycles
Mount Chassis Mount, Screw
Current Rating 6 A
Differential Travel 1.1938 mm
Electrical Life 500 kcycles
Max Current Rating 20 A
Max Operating Temperature 80 °C
Max Voltage Rating (AC) 480 V
Max Voltage Rating (DC) 250 V
Min Operating Temperature -25 °C
Number of Poles 1
Operating Force 1.56 N
Operating Position 29.7688 mm
Orientation Straight
Overtravel 1.1938 mm
Packaging Bulk
Pretravel 6.2992 mm
Schedule B 8536509040
Switch Function On-Mom
Termination Screw
Throw Configuration SPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 30 V
Depth 17.53 mm
Length 49.28 mm
Width 17.45 mm