           Electromechanical > Relays > Power Relays > 92S11A22D-120A
92S11A22D-120A
Part Number: 92S11A22D-120A
Manufacturer: Magnecraft
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > 92S11A22D-120A
Qty Available:
Description: Power Relay, DPDT, 120VAC, 30A, Din Rail
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 92S11A22D-120A Available.
Power Relay, DPDT, 120VAC, 30A, Din Rail
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Coil Resistance 1.6 kΩ
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 30 A