           Electromechanical > Relays > Signal Relays > 896H-1CH-D-24VDC
896H-1CH-D-24VDC
Part Number: 896H-1CH-D-24VDC
Manufacturer: Song Chuan
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > 896H-1CH-D-24VDC
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay SPDT 50(NO)/30(NC)A 24VDC 360Ohm Plug-In
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 896H-1CH-D-24VDC Available.
Electromechanical Relay SPDT 50(NO)/30(NC)A 24VDC 360Ohm Plug-In
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Socket
Number of Pins 5
Coil Current 66.7 mA
Coil Resistance 360 Ω
Coil Voltage (DC) 24 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Voltage Rating (DC) 14 V
Min Operating Temperature -40 °C
Power Consumption 1.6 W
Termination Quick Connect
Throw Configuration SPDT
Height 25 mm
Length 25.8 mm
Width 25.8 mm