           Electromechanical > Relays > Power Relays > 788XBXC-24D
788XBXC-24D
Part Number: 788XBXC-24D
Manufacturer: Schneider Electric
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > 788XBXC-24D
Qty Available:
Description: Relay; E-Mech; Power; DPDT; Cur-Rtg 16A; Ctrl-V 24DC; Vol-Rtg 120, 277/28AC/DC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 788XBXC-24D Available.
Relay; E-Mech; Power; DPDT; Cur-Rtg 16A; Ctrl-V 24DC; Vol-Rtg 120, 277/28AC/DC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Mount Panel, Socket
Number of Pins 8
Weight 88 g
Coil Current 51.1 mA
Coil Power 1.4 W
Coil Resistance 470 Ω
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 12 A
Current Rating 16 A
Max Current Rating 16 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 277 V
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 20 ms
Power Rating 1.4 W
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 300 V
Termination Plug
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 300 V
Depth 50 mm
Height 35.4 mm
Length 34.9 mm
Width 34.9 mm