Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74VHC14FT
74VHC14FT
| Part Number: | 74VHC14FT |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74VHC14FT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS Automotive 14-Pin TSSOP-B T/R |
PCX has Toshiba Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74VHC14FT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS Automotive 14-Pin TSSOP-B T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 10.6 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Toshiba 74VHC14FT
| Datasheet | View & Download 74VHC14FT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the price of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
