           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74V1G02STR
74V1G02STR
Part Number: 74V1G02STR
Manufacturer: STMicroelectronics
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74V1G02STR
Qty Available:
Description: NOR 74V1G02 74V Tape & Reel (TR) logic gate circuit 7ns @ 5V 50pF 6.35mm 8mA 8mA 1.5V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 74V1G02STR Available.
NOR 74V1G02 74V Tape & Reel (TR) logic gate circuit 7ns @ 5V 50pF 6.35mm 8mA 8mA 1.5V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
Weight 4.535924 g
High Level Output Current -8 mA
Logic Function NOR
Low Level Output Current 8 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 8 mA
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 2 V
Number of Circuits 1
Number of Elements 1
Number of Gates 1
Number of Input Lines 2
Number of Inputs 2
Number of Output Lines 1
Number of Outputs 1
Output Current 8 mA
Packaging Tape & Reel (TR)
Propagation Delay 9.5 ns
Quiescent Current 1 µA
Termination SMD/SMT
Turn-On Delay Time 9.5 ns
Height 6.35 mm
Length 6.35 mm
Width 6.35 mm