Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH16373DGGRG4
74LVTH16373DGGRG4
| Part Number: | 74LVTH16373DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH16373DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH16373DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.4 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 2.1 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.4 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 2.1 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments 74LVTH16373DGGRG4
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH16373DGGRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Are there any compliance standards or regulations that this product meets?
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many bits does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


