Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162374DGGRG4
74LVTH162374DGGRG4
| Part Number: | 74LVTH162374DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162374DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162374DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Edge-Triggered D-Type Flip-Flops With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 160 MHz |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 12 mA |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 3.4 ns |
Documentation for Texas Instruments 74LVTH162374DGGRG4
| Datasheet | View & Download 74LVTH162374DGGRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH162374DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162374DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162374DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162374DGGRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
