Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162373DGGRG4
74LVTH162373DGGRG4
| Part Number: | 74LVTH162373DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162373DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V ABT 16-Bit Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > 74LVTH162373DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V ABT 16-Bit Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | D-Type, Latch |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 12 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.1 ns |
| Turn-On Delay Time | 2.2 ns |
Documentation for Texas Instruments 74LVTH162373DGGRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How many bits per element does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.