Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVTH162245DGGRG4
74LVTH162245DGGRG4
| Part Number: | 74LVTH162245DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVTH162245DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVTH162245DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 219.992299 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.8 ns |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Turn-On Delay Time | 6.3 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments 74LVTH162245DGGRG4
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVTH162245DGGRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of bits per element?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


