Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCHR162245ADLG4
74LVCHR162245ADLG4
| Part Number: | 74LVCHR162245ADLG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCHR162245ADLG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCHR162245ADLG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments 74LVCHR162245ADLG4
| Technical Drawing | View & Download 74LVCHR162245ADLG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVCHR162245ADLG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range for this product?
Is this product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


