Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCH322244AZKER
74LVCH322244AZKER
| Part Number: | 74LVCH322244AZKER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCH322244AZKER |
| Qty Available: | |
| Description: | 32-Bit Buffer/Driver With 3-State Outputs 96-LFBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > 74LVCH322244AZKER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32-Bit Buffer/Driver With 3-State Outputs 96-LFBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 32 |
| Number of Elements | 8 |
| Number of Input Lines | 32 |
| Number of Inputs | 32 |
| Number of Output Lines | 32 |
| Number of Outputs | 32 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 6.9 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments 74LVCH322244AZKER
| Datasheet | View & Download 74LVCH322244AZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVCH322244AZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVCH322244AZKER Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download 74LVCH322244AZKER Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVCH322244AZKER Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVCH322244AZKER Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the temperature range in which this product operates?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

