Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74LVC1GU04DBVRG4
74LVC1GU04DBVRG4
| Part Number: | 74LVC1GU04DBVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74LVC1GU04DBVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V inverter 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74LVC1GU04DBVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V inverter 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments 74LVC1GU04DBVRG4
| Technical Drawing | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 74LVC1GU04DBVRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range for this inverter?
What is the part number of the product?
What is the package type of this product?
Does this product comply with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

