           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74HC1G02GV-125
74HC1G02GV,125
Part Number: 74HC1G02GV,125
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74HC1G02GV-125
Qty Available:
Description: 74HC1G02 R-PDSO-G5 74HC Tape & Reel (TR) logic gate circuit 23ns @ 6V 50pF 0.95mm 2.6mA 2.6mA 6V
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 74HC1G02GV,125 Available.
74HC1G02 R-PDSO-G5 74HC Tape & Reel (TR) logic gate circuit 23ns @ 6V 50pF 0.95mm 2.6mA 2.6mA 6V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Output Current 12.5 mA