74AUC1G125DCKRE4
Part Number: 74AUC1G125DCKRE4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Single 0.8-V to 2.7-V high speed buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 74AUC1G125DCKRE4 Available.
Single 0.8-V to 2.7-V high speed buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SC
Contact Plating Gold
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
High Level Output Current -9 mA
Logic Function Buffer, Inverting
Low Level Output Current 9 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 2.7 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 800 mV
Number of Bits 1
Number of Bits per Element 1
Number of Channels 1
Number of Elements 1
Number of Gates 1
Number of Input Lines 1
Number of Inputs 1
Number of Output Lines 1
Number of Outputs 1
Packaging Tape and Reel
Polarity Non-Inverting
Propagation Delay 1.7 ns
Quiescent Current 10 µA
Turn-On Delay Time 4.3 ns
Height 1.1 mm
Length 2 mm
Thickness 900 µm
Width 1.25 mm