           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74ACT11240NT
74ACT11240NT
Part Number: 74ACT11240NT
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > 74ACT11240NT
Qty Available:
Description: Octal Buffers/Line Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP -40 to 85
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 74ACT11240NT Available.
Octal Buffers/Line Drivers With 3-State Outputs 24-PDIP -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Contact Plating Gold
Mount Through Hole
Number of Pins 24
High Level Output Current -24 mA
Logic Function Buffer, Inverter
Low Level Output Current 24 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 1.3 W
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Bits 8
Number of Channels 8
Number of Circuits 2
Number of Elements 2
Number of Input Lines 8
Number of Inputs 8
Number of Output Lines 8
Number of Outputs 8
Operating Supply Voltage 5 V