Electronic Component
PCX has Siemens Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch | SCALANCE | 6GK5005-0BA00-1AA3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 6 |
| Depth | 124 mm |
| Length | 125 mm |
| Width | 40 mm |
Documentation for Siemens 6GK5005-0BA00-1AA3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature for the product?
What are the key features of the Siemens 6GK5005-0BA00-1AA3 switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.