Connectors > 6GK1901-1BB10-2AA0
6GK1901-1BB10-2AA0
| Part Number: | 6GK1901-1BB10-2AA0 |
| Manufacturer: | Siemens |
| Part Type: | Connectors > 6GK1901-1BB10-2AA0 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom and Datacom Connector, 4 Contact(s), Male, Plug, ROHS COMPLIANT |
PCX has Siemens Connectors > 6GK1901-1BB10-2AA0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom and Datacom Connector, 4 Contact(s), Male, Plug, ROHS COMPLIANT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Mount | Cable |
| Connector Type | Plug, RJ45 |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Depth | 55 mm |
| Length | 16 mm |
| Width | 13.7 mm |
| Color | Black |
| Mount | Cable |
| Connector Type | Plug, RJ45 |
| Gender | Male |
| Orientation | Straight |
| Depth | 55 mm |
| Length | 16 mm |
| Width | 13.7 mm |
Documentation for Siemens 6GK1901-1BB10-2AA0
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of connector and its gender?
Is the connector ROHS compliant?
What are the dimensions of the connector?
What is the product name and brand?
What is the type of connector?
How many contacts does the connector have?
Is the connector male or female?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
