Electronic Component
PCX has Siemens Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Siemens 6ES7 214-1AG40-0XB0 is now available new, surplus, and used from Williams Automation.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail, Wall |
| Input Current | 500 mA |
| Load Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of I/Os | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Digital |
| Depth | 75 mm |
| Length | 100 mm |
| Width | 110 mm |
| Mount | DIN Rail, Wall |
| Input Current | 500 mA |
| Load Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of I/Os | 24 |
| Number of Outputs | 10 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Digital |
| Depth | 75 mm |
| Length | 100 mm |
| Width | 110 mm |
Documentation for Siemens 6ES7214-1AG40-0XB0
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product available new, surplus, or used?
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


