           Industrial Control > Pneumatics > 6AV21240GC010AX0
6AV21240GC010AX0
Part Number: 6AV21240GC010AX0
Manufacturer: Siemens
Part Type: Industrial Control > Pneumatics > 6AV21240GC010AX0
Qty Available:
Description: Panel Touch Screen, 7", 800 X 480 Pixel Rohs Compliant: Yes |Siemens 6AV2124-0GC01-0AX0.
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 6AV21240GC010AX0 Available.
PCX has Siemens Industrial Control > Pneumatics > 6AV21240GC010AX0 Electronic Components for Sale.
Panel Touch Screen, 7", 800 X 480 Pixel Rohs Compliant: Yes |Siemens 6AV2124-0GC01-0AX0.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Max Operating Temperature 50 °C
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Ports 3
Operating Supply Voltage 24 V
Resolution (height) 480 pixel
Resolution (width) 800 pixel
Depth 63 mm
Length 214 mm
Width 158 mm
Min Operating Temperature 0 °C
Number of Ports 3
Operating Supply Voltage 24 V
Resolution (height) 480 pixel
Resolution (width) 800 pixel
Depth 63 mm
Length 214 mm
Width 158 mm