           Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 6630S1D-C28-A102
6630S1D-C28-A102
Part Number: 6630S1D-C28-A102
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 6630S1D-C28-A102
Qty Available:
Description: Res POT 1K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 6630S1D-C28-A102 Available.
Res POT 1K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Panel
Composition Conductive Plastic
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 1 W
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Power Rating 1 W
Resistance 1 kΩ
Taper Linear
Temperature Coefficient 500 ppm/°C
Termination Solder
Tolerance 15 %
Type Potentiometer
Voltage Rating 750 V
Voltage Rating (DC) 750 V
Actuator Diameter 6.35 mm
Actuator Length 22.225 mm
Diameter 22.23 mm
Height 41.61 mm
Hole Diameter 9.525 mm
Lead Length 9.65 mm
Mount Panel
Composition Conductive Plastic
Max Power Dissipation 1 W
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Power Rating 1 W
Resistance 1 kΩ
Taper Linear
Termination Solder
Tolerance 15 %
Type Potentiometer
Voltage Rating 750 V
Voltage Rating (DC) 750 V
Actuator Diameter 6.35 mm
Actuator Length 22.225 mm
Diameter 22.23 mm
Height 41.61 mm
Hole Diameter 9.525 mm
Lead Length 9.65 mm