           Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 6630S0DC28A102
6630S0D-C28-A102
Part Number: 6630S0D-C28-A102
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 6630S0DC28A102
Qty Available:
Description: Res POT 1K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 6630S0D-C28-A102 Available.
Res POT 1K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount