5CEFA2F23C8N
Part Number: 5CEFA2F23C8N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone V E 943 LABs 224 IOs
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 5CEFA2F23C8N Available.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone V E 943 LABs 224 IOs
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package FBGA
Number of Pins 484
Max Frequency 800 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 1.13 V
Memory Size 244.5 kB
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.07 V
Number of Gates 25000
Number of GPIO 224
Number of I/Os 224
Number of Logic Blocks (LABs) 25000
Number of Logic Elements/Cells 25000
Number of Registers 37736
Operating Supply Voltage 1.13 V
RAM Size 244.5 kB
Speed Grade 8
Length 23 mm
Width 23 mm