5CEBA4F17C8N
Part Number: 5CEBA4F17C8N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: FPGA Cyclone® V E Family 49000 Cells 28nm Technology 1.1V 256-Pin TFBGA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 5CEBA4F17C8N Available.
FPGA Cyclone® V E Family 49000 Cells 28nm Technology 1.1V 256-Pin TFBGA
Case/Package FBGA
Number of Pins 256
Max Frequency 800 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 1.13 V
Memory Size 422.9 kB
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.07 V
Number of Gates 49000
Number of GPIO 128
Number of I/Os 128
Number of Logic Blocks (LABs) 18480
Number of Logic Elements/Cells 49000
Number of Registers 73920
Operating Supply Voltage 1.13 V
RAM Size 422.9 kB
Speed Grade 8
Length 17 mm
Width 17 mm