5CEBA2U15C8N
Part Number: 5CEBA2U15C8N
Manufacturer: Intel / Altera
Qty Available:
Description: FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone V E 9434 LABs 176 IOs
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 5CEBA2U15C8N Available.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone V E 9434 LABs 176 IOs
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Number of Pins 324
Weight 1.74789 g
Max Frequency 800 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 1.13 V
Memory Size 244.5 kB
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 1.07 V
Number of Gates 25000
Number of GPIO 176
Number of I/Os 176
Number of Logic Blocks (LABs) 9434
Number of Logic Elements/Cells 25000
Number of Registers 37736
Operating Supply Voltage 1.13 V
RAM Size 244.5 kB
Speed Grade 8
Length 15 mm
Width 15 mm