           Passive Components > Resistors > 4816P-002-103
4816P-002-103
Part Number: 4816P-002-103
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > 4816P-002-103
Qty Available:
Description: Res Thick Film NET 10K Ohm 2% 1.28W ±100ppm/C BUS 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 4816P-002-103 Available.
PCX has Bourns Passive Components > Resistors > 4816P-002-103 Electronic Components for Sale.
Res Thick Film NET 10K Ohm 2% 1.28W ±100ppm/C BUS 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Number of Pins 16
Composition Thick Film
Number of Elements 15
Resistance 10 kΩ
Tolerance 2 %