           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > 4608X-102-103LF
4608X-102-103LF
Part Number: 4608X-102-103LF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > 4608X-102-103LF
Qty Available:
Description: Resistor Thick Film NET 10K Ohm 2% 1W ±100ppm/C ISOL Conformal 8-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 4608X-102-103LF Available.
Resistor Thick Film NET 10K Ohm 2% 1W ±100ppm/C ISOL Conformal 8-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SIP
Contact Plating Copper, Silver, Tin
Material Resin
Mount Through Hole
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Circuit Type Isolated
Composition Thick Film
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Contacts 8
Number of Elements 4
Number of Resistors 4
Packaging Bulk
Power Per Element 300 mW
Power Rating 1 W
Resistance 10 kΩ
Schedule B 8533210075
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Pin
Tolerance 2 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (AC) 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Depth 2.49 mm
Height 5.08 mm
Lead Length 3.43 mm
Lead Pitch 2.54 mm
Length 20.27 mm
Terminal Pitch 2.54 mm
Thickness 2.4384 mm
Width 2.4892 mm