Electronic Component
PCX has Okaya Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap RC Network 0.5uF 250VAC 20% 50 Ohm 30% 3R/3C 85C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Terminals | 3 |
| Capacitance | 500 nF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 50 Ω |
| Tolerance | 20 % |
Documentation for Okaya 3CRE-50500
| Datasheet | View & Download 3CRE-50500 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 3CRE-50500 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the resistance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

