           Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 3590S-1-501L
3590S-1-501L
Part Number: 3590S-1-501L
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Variable Resistors and Potentiometers > 3590S-1-501L
Qty Available:
Description: Linear Rotary Potentiometer 500 Ohms Plus or Minus 5 Percent Tolerance 2W Max IP40
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 3590S-1-501L Available.
Linear Rotary Potentiometer 500 Ohms Plus or Minus 5 Percent Tolerance 2W Max IP40
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Panel
Weight 19 g
Composition Wirewound
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Gangs 1
Number of Turns 10
Power Rating 2 W
Resistance 500 Ω
Taper Linear
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination Solder
Tolerance 5 %
Type Potentiometer
Voltage Rating (DC) 500 V
Actuator Diameter 6.2992 mm
Actuator Length 20.6248 mm
Depth 22.23 mm
Length 39.22 mm
Mount Panel
Weight 19 g
Composition Wirewound
Max Power Dissipation 2 W
Military Standard Not
Number of Gangs 1
Number of Turns 10
Power Rating 2 W
Resistance 500 Ω
Taper Linear
Termination Solder
Tolerance 5 %
Type Potentiometer
Voltage Rating (DC) 500 V
Actuator Diameter 6.2992 mm
Actuator Length 20.6248 mm
Depth 22.23 mm
Length 39.22 mm