Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK880-Y-TE85L-F-
2SK880-Y(TE85L,F)
| Part Number: | 2SK880-Y(TE85L,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK880-Y-TE85L-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Small Signal Field-Effect Transistor |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK880-Y-TE85L-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Small Signal Field-Effect Transistor
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Breakdown Voltage | -50 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.2 mA |
| Element Configuration | Single |
| Input Capacitance | 13 pF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Height | 1.1 mm |
Documentation for Toshiba 2SK880-Y(TE85L,F)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What type of product is it?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate names for the brand and part number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.