Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3569
2SK3569
| Part Number: | 2SK3569 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3569 |
| Qty Available: | |
| Description: | 600V 10A 750m´Î@10V5A 45W 4V@1mA N Channel TO-220F(TO-220IS) MOSFETs ROHS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3569 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
600V 10A 750m´Î@10V5A 45W 4V@1mA N Channel TO-220F(TO-220IS) MOSFETs ROHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Dual Supply Voltage | 600 V |
| Input Capacitance | 1.5 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 45 W |
| Rds On Max | 750 mΩ |
| Rise Time | 22 ns |
| Termination | Through Hole |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Height | 6.35 mm |
| Length | 101.6 mm |
| Width | 95.25 mm |
Documentation for Toshiba 2SK3569
| Datasheet | View & Download 2SK3569 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3569 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3569 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the MOSFET?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the maximum power dissipation of the MOSFET?
What is the packaging type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
