Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK3568
2SK3568
| Part Number: | 2SK3568 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK3568 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 500V 12A TO-220SIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK3568 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 500V 12A TO-220SIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Continuous Drain Current (ID) | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance | 1.5 nF |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Packaging | Bulk |
| Rds On Max | 520 mΩ |
| Resistance | 520 mΩ |
| Rise Time | 22 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for Toshiba 2SK3568
| Datasheet | View & Download 2SK3568 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3568 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I download the datasheets and manufacturer documentation for Toshiba 2SK3568?
What are some of the alternate names for Toshiba?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

