Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3563
2SK3563
| Part Number: | 2SK3563 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3563 |
| Qty Available: | |
| Description: | TRANSISTOR 5 A, 500 V, 1.5 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, LEAD FREE, 2-10U1B, SC-67, 3 PIN, FET General Purpose... |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3563 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TRANSISTOR 5 A, 500 V, 1.5 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, LEAD FREE, 2-10U1B, SC-67, 3 PIN, FET General Purpose...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Current Rating | 5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Dual Supply Voltage | 500 V |
| Input Capacitance | 550 pF |
| Max Power Dissipation | 35 W |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Packaging | Bulk |
| Rds On Max | 1.5 Ω |
| Rise Time | 10 ns |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for Toshiba 2SK3563
| Datasheet | View & Download 2SK3563 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the resistance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

