Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3561
2SK3561
| Part Number: | 2SK3561 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3561 |
| Qty Available: | |
| Description: | TOSHIBA Field Effect Transistor Silicon N Channel MOS Type (MOSVI) |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3561 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TOSHIBA Field Effect Transistor Silicon N Channel MOS Type (MOSVI)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Dual Supply Voltage | 500 V |
| Input Capacitance | 1.05 nF |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 40 W |
| Rds On Max | 850 mΩ |
| Rise Time | 26 ns |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for Toshiba 2SK3561
| Datasheet | View & Download 2SK3561 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the case/package of the transistor?
What is the maximum power dissipation of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.