Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3075-TE12L-Q-
2SK3075(TE12L,Q)
| Part Number: | 2SK3075(TE12L,Q) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3075-TE12L-Q- |
| Qty Available: | |
| Description: | Rf Fet, 30V, 5A, 520Mhz, 20W, Smd Rohs Compliant: Yes |Toshiba 2SK3075(TE12L, Q) |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK3075-TE12L-Q- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rf Fet, 30V, 5A, 520Mhz, 20W, Smd Rohs Compliant: Yes |Toshiba 2SK3075(TE12L, Q)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Current Rating | 5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Frequency | 520 MHz |
| Gain | 11.7 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Power | 7.5 W |
| Max Power Dissipation | 20 W |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Output Power | 7.5 W |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Test Current | 50 mA |
| Test Voltage | 9.6 V |
| Voltage Rating | 30 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Current Rating | 5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Frequency | 520 MHz |
| Gain | 11.7 dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Power | 7.5 W |
| Max Power Dissipation | 20 W |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Output Power | 7.5 W |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Test Current | 50 mA |
| Test Voltage | 9.6 V |
| Voltage Rating | 30 V |
Documentation for Toshiba 2SK3075(TE12L,Q)
| Datasheet | View & Download 2SK3075-TE12L-Q- Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3075-TE12L-Q- Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3075-TE12L-Q- Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK3075-TE12L-Q- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or part numbers for this product?
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for the brand and part number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.