Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2995
2SK2995
| Part Number: | 2SK2995 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2995 |
| Qty Available: | |
| Description: | TRANSISTOR 30 A, 250 V, 0.068 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, LEAD FREE, 2-16F1B, 3 PIN, FET General Purpose Power |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2995 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TRANSISTOR 30 A, 250 V, 0.068 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, LEAD FREE, 2-16F1B, 3 PIN, FET General Purpose Power
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Fall Time | 35 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 5.4 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 90 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Rds On Max | 68 mΩ |
| Rise Time | 20 ns |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
Documentation for Toshiba 2SK2995
| Datasheet | View & Download 2SK2995 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK2995 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the maximum drain current?
What is the maximum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.