Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2847-F-
2SK2847(F)
| Part Number: | 2SK2847(F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2847-F- |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 900V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N)IS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2847-F- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 900V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N)IS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 900 V |
| Drain to Source Resistance | 1.4 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 2.04 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 85 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 85 W |
| Rds On Max | 1.4 Ω |
| Rise Time | 25 ns |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Height | 20 mm |
| Length | 15.9 mm |
| Width | 4.8 mm |
Documentation for Toshiba 2SK2847(F)
| Datasheet | View & Download 2SK2847-F- Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK2847-F- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in this product?
What is the maximum drain to source voltage of this MOSFET?
What is the maximum continuous drain current of this MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.