Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK2837
2SK2837
| Part Number: | 2SK2837 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK2837 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 500V 20A TO-3PN |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > 2SK2837 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 500V 20A TO-3PN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 13.607771 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 3.72 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 150 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 150 W |
| Rds On Max | 270 mΩ |
| Rise Time | 30 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Height | 19.05 mm |
| Length | 101.6 mm |
| Width | 76.2 mm |
Documentation for Toshiba 2SK2837
| Datasheet | View & Download 2SK2837 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK2837 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in this product?
What is the maximum drain to source voltage of this product?
What is the weight of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
