Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2717
2SK2717
| Part Number: | 2SK2717 |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2717 |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 900V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2717 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 900V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Fall Time | 60 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rise Time | 40 ns |
| Turn-Off Delay Time | 200 ns |
| Turn-On Delay Time | 90 ns |
Documentation for Toshiba 2SK2717
| Datasheet | View & Download 2SK2717 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK2717 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
How many pins does the transistor have?
What is the maximum operating temperature of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

