Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2662-Q-
2SK2662(Q)
| Part Number: | 2SK2662(Q) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2662-Q- |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 500V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2662-Q- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 500V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Fall Time | 15 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rise Time | 12 ns |
Documentation for Toshiba 2SK2662(Q)
| Datasheet | View & Download 2SK2662-Q- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of the semiconductor?
What is the voltage rating of the MOSFET?
How many pins does the MOSFET have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.