Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2543-Q-
2SK2543(Q)
| Part Number: | 2SK2543(Q) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2543-Q- |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH Si 500V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK2543-Q- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH Si 500V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220NIS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Fall Time | 40 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 40 W |
| Rise Time | 26 ns |
Documentation for Toshiba 2SK2543(Q)
| Datasheet | View & Download 2SK2543-Q- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of the transistor?
What is the maximum voltage rating of the transistor?
How many pins does the transistor have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.