Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK1062TE85LF
2SK1062(TE85L,F)
| Part Number: | 2SK1062(TE85L,F) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK1062TE85LF |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH Si 60V 0.2A 3-Pin S-Mini T/R |
PCX has Toshiba Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > 2SK1062TE85LF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH Si 60V 0.2A 3-Pin S-Mini T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 200 mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Fall Time | 35 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rise Time | 8 ns |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 200 mA |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Fall Time | 35 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Rise Time | 8 ns |
Documentation for Toshiba 2SK1062(TE85L,F)
| Datasheet | View & Download 2SK1062TE85LF Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK1062TE85LF Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK1062TE85LF Datasheet |
| Datasheet | View & Download 2SK1062TE85LF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What type of transistor is this?
What is the maximum drain-to-source voltage of this transistor?
What is the continuous drain current rating of this transistor?
What is the part number of the transistor?
What is the type of transistor?
What is the voltage rating of the transistor?
What is the maximum continuous drain current of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.