Discrete Semiconductors > Transistors > 2N4036
2N4036
| Part Number: | 2N4036 |
| Manufacturer: | Magnatec |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > 2N4036 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor, PNP, -1A, -85V, 7W, TO-39 |
PCX has Magnatec Discrete Semiconductors > Transistors > 2N4036 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor, PNP, -1A, -85V, 7W, TO-39
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 65 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 65 V |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Polarity | PNP |
| Transition Frequency | 60 MHz |
Documentation for Magnatec 2N4036
| Datasheet | View & Download 2N4036 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the maximum power dissipation of the transistor?
What is the collector-emitter breakdown voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
