Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > 2N1724A
2N1724A
| Part Number: | 2N1724A |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > 2N1724A |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 120V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-61, Metal, 3 Pin |
PCX has Microchip Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > 2N1724A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 120V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-61, Metal, 3 Pin
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Stud |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 120 V |
| Max Collector Current | 5 A |
| Max Power Dissipation | 50 W |
| Packaging | Bulk |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transistor?
What is the maximum collector current?
What is the collector-emitter voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.