           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC640-I-SN
25LC640-I/SN
Part Number: 25LC640-I/SN
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC640-I-SN
Qty Available:
Description: EEPROM Serial-SPI 64K-bit 8K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC N - Rail/Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25LC640-I/SN Available.
EEPROM Serial-SPI 64K-bit 8K x 8 3.3V/5V 8-Pin SOIC N - Rail/Tube
Number of Pins 8
Access Time 230 ns
Density 64 kb
Frequency 2 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 2 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 8 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 5 mA
Operating Supply Voltage 2.5 V
Packaging Bulk
Schedule B 8542320050
Voltage 7 V
Height 1.5 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm