           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC512-I-SN
25LC512-I/SN
Part Number: 25LC512-I/SN
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC512-I-SN
Qty Available:
Description: SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 20 MHz, 2.5 to 5.5V, -55°Cto 125°C, SOIC-8, RoHS
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25LC512-I/SN Available.
SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 20 MHz, 2.5 to 5.5V, -55°Cto 125°C, SOIC-8, RoHS
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 50 ns
Density 512 kb
Frequency 20 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 5 mA
Schedule B 8542320050
Height 1.25 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 50 ns
Density 512 kb
Frequency 20 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 20 MHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type EEPROM
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 5 mA
Schedule B 8542320050
Height 1.25 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm