           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC320-I-SN
25LC320-I/SN
Part Number: 25LC320-I/SN
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC320-I-SN
Qty Available:
Description: EEPROM - Serial-SPI - 32Kb (4K x 8) - 3.3V/5V - 8-Pin SOIC N - Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25LC320-I/SN Available.
EEPROM - Serial-SPI - 32Kb (4K x 8) - 3.3V/5V - 8-Pin SOIC N - Tube
Number of Pins 8
Access Time 230 ns
Density 32 kb
Frequency 2 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 2 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 4 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 5 mA
Number of Words 4096
Packaging Bulk
Schedule B 8542320050
Height 1.5 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm
Number of Pins 8
Access Time 230 ns
Density 32 kb
Frequency 2 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 2 MHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 4 kB
Memory Type EEPROM
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 5 mA
Number of Words 4096
Packaging Bulk
Schedule B 8542320050
Height 1.5 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm