           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC256T-I-SN
25LC256T-I/SN
Part Number: 25LC256T-I/SN
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC256T-I-SN
Qty Available:
Description: SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 10 MHz, 2.5 to 5.5V, -55°Cto 125°C, SOIC-8, RoHS
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25LC256T-I/SN Available.
SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 10 MHz, 2.5 to 5.5V, -55°Cto 125°C, SOIC-8, RoHS
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Density 256 kb
Frequency 10 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 10 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 32 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 6 mA